Polecane Lektury

Jak tu nie zwariować

Edward Krzemiński w rozmowie z Ireną Stanisławską
wyd. Muza S.A. 2018

Długa ale bardzo interesująca rozmowa z dr Edwardem Krzemińskim o zdrowiu psychicznym, różnych chorobach, dolegliwościach emocjonalnych, lękach, zaburzeniach i typach osobowości. Podtytuł „na herbatce u psychiatry” zachęca by nie obawiać się wizyty u lekarza.

Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę

Michel Cymes
wyd. Andromeda 2018

Zrozumiałym językiem i z dużą dozą humoru o naszym mózgu. Trochę wiedzy i ciekawostek, trochę porad jak zadbać o siebie i zrozumieć jak działamy i czy możemy to robić lepiej.
Jak dbać o kondycję naszego mózgu dbając o ciało i pogodę ducha.

Stając się sobą

Irvin.D.Yalom
wyd.Czarna Owca 2018

Wiele osób korzystających z usług terapeutycznych zastanawia się kim jest ta osoba, której powierzam moje sekrety, kłopoty i troski, licząc na pomoc w rozwiązaniu problemów. Czy jest w swoim prywatnym życiu taka wszechwiedząca i nie ma żadnych zmartwień?
Teraz możemy poczytać co o sobie pisze znakomity psychiatra, terapeuta i autor wielu książek i podręczników. Irving Yalom daje nam do rąk szczery, niekiedy aż do bólu, pamiętnik psychiatry.

Harmonijny rozwój dziecka

o tym jak wspomagać dziecko w jego rozwoju)
Sally Goddard Blythe – Świat Książki, Warszawa

Książka, napisana przez praktyka – terapeutkę dziecięcą, przedstawia przebieg rozwoju sensomotorycznego w pierwszych latach życia dziecka. Autorka podkreśla znaczenie ruchu, doświadczeń zmysłowych, muzyki oraz doświadczeń środowiskowych w przygotowaniu mózgu do dalszego uczenia się. Istnieje neurologiczna zależność między ruchem a uczeniem się. Wczesny okres aktywności ruchowej dziecka wpływa na rozwój równowagi, umiejętności kontrolowania ciała, rozwój mowy, emocji oraz funkcji poznawczych. Warto wiedzieć, że możliwość ruchu w pierwszych i późniejszych latach życia dziecka jest podstawą tego, aby mózg rozwinął niezbędne predyspozycje intelektualne.

W dzisiejszych czasach, dzieci większość czasu spędzają w pozycjach statycznych, przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów oraz telefonów komórkowych. Ruch oraz aktywność fizyczna, coraz częściej stają się zajęciem dodatkowym, a nie elementem codziennego życia dziecka. Autorka podkreśla, iż warto pamiętać o tym, że mózg kontroluje ciało, ale ciało (ruch) ma duże możliwości aby wpływać na rozwój mózgu (może „uczyć” mózg). Mając tego świadomość, rodzice powinni wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka. O tym jak to robić, dowiecie się Państwo po przeczytaniu książki.

Sposób na alzheimera

dr Dean Sherai, dr Ayesha Sherzai

Choroba Alzheimera została uznana za chorobę XXI wieku. Dotyka ponad 47 milionów ludzi na całym świecie. Autorami polecanej książki są uznani neurolodzy, którzy badają wpływ zdrowego stylu życia na zapobieganie zanikowi funkcji poznawczych. Prezentują analizę i omówienie wyników badań oraz pokazują, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania, a nawet powstrzymać objawy choroby. Zawarty w książce kwestionariusz pomoże czytelnikowi ocenić ryzyko zachorowania na alzheimera. Praktyczne wskazówki obejmujące m.in. trening koncentracji uwagi i pamięci, techniki poprawiające jakość snu, odpowiednią dietę, techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne oraz metody zwalczania stresu i techniki relaksacji – pozwolą zapoznać się ze sposobami zapobiegania skutkom choroby.

Czy mam depresję i co mogę na to poradzić

poradnik dla nastolatków
Shirley Reynolds, Monika Parkinson

Pozycja ta stanowi uzupełnienie książki „Depresja u nastolatków – poradnik dla rodziców” tych samych autorów i jest adresowana do młodzieży. Pozwoli młodemu czytelnikowi zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z depresją i pomoże rozpocząć proces zdrowienia. Poradnik zawiera historie osób zmagających się z chorobą, ćwiczenia interaktywne do codziennego wykorzystania oraz wskazówki, gdzie można zwrócić się po pomoc i dodatkowe wsparcie.

Depresja u nastolatka

poradnik dla rodziców
Monika Parkinson, Shirley Reynolds

Badania wykazały, że około 10% nastolatków doświadcza jakiejś formy depresji lub obniżenia nastroju. Wielu rodziców obserwując smutek i przygnębienie u swojego dziecka niepokoi się, że może to dotyczyć również jego.
Książka napisana przez dwie ekspertki doświadczone w leczeniu depresji u młodych ludzi pomoże (nie tylko rodzicom) poznać mity i fakty na temat tej choroby oraz strategie pomocne w jej pokonywaniu. Rodzice będą mieli okazję dowiedzieć się na co warto zwrócić uwagę i jak wspierać swoje dziecko w odzyskiwaniu dobrego samopoczucia.

Przeznaczenie, traf, przypadek

Jacek Cygan

Pełen ciepła, miłości do ludzi i świata zbiór opowiadań autora wielu znakomitych, poetyckich tekstów piosenek pozwoli czytelnikowi na chwilę refleksji nad życiem pełnym wydarzeń, których głęboki sens dostrzegamy często dopiero po latach. Czy istnieje przeznaczenie? Czy o naszym życiu decyduje jedynie splot przypadków? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, proponujemy podróż w magiczny świat bohaterów opowiadań, opisany po mistrzowsku przez Jacka Cygana i zilustrowany przepięknymi fotografiami autorstwa Leszka Mądzika.

Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy.

Robert J. MacKenzie

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko jest nieposłuszne, to „mały terrorysta”, a Ty czujesz się bezradny z powodu małej skuteczności dotychczas stosowanych metod wychowawczych – sięgnij do tej książki. Dowiesz się z niej jak wychowywać dziecko o silnym charakterze, jak z nim współpracować zamiast walczyć, w jaki sposób wprowadzać zdrową dyscyplinę, budować lepsze relacje i tworzyć dobrą atmosferę w domu.

Mózg nastolatka. Jak przetrwać dorastanie własnych dzieci

Frances E. Jensen i Emy Ellis Nutt

Jeśli próbujesz zrozumieć swoje dorastające dziecko, a ono stale Cię zaskakuje, zadziwia i niepokoi – to książka właśnie dla Ciebie. Dwie autorki, z których jedna jest lekarzem neurologiem i matką dwóch nastoletnich synów, druga znaną amerykańską dziennikarką pracującą w „The Washington Post”, w przystępny sposób pomogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań nurtujących rodziców, rozwiać ich wątpliwości i zrozumieć zachowania nastolatków.

Zapamiętani

Jacek Bocheński

Prozaik i eseista wspomina z czułością swych kolegów po piórze. Zbiór krótkich tekstów z osobistymi odniesieniami, często z dawką humoru, o znanych pisarzach jak Herling-Grudziński, Leszek Kołakowski, Zbigniew Herbert czy Anka Kowalska. W tekstach przeplatają się notki biograficzne z wydarzeniami polityczno-historycznymi i osobistymi refleksjami.

Mężczyźni objaśniają mi świat

Rebecca Solnit
wyd. Karakter

Amerykańska eseistka i historyczka porusza trudny, ale bardzo aktualny i dyskutowany temat przemocy symbolicznej i fizycznej wobec kobiet. Książka jest zbiorem tekstów o współczesnym patriarchacie. Poważne tematy w dość przystępnej literacko formie.

Wszechświat krok po kroku

Łukasz Lamża
wyd. Copernicus Center Press

Książka dla tych, którzy nie zagubili dziecięcej ciekawość. Autor, filozof przyrody, uważa, ze świat jest dziełem artystycznym. Pisząc o świecie, który nas otacza, o jego przedziwnych i tajemniczych początkach, nieustannie się tym światem zachwyca. Mimo sporej dawki wiedzy czytanie nie powinno sprawić trudności, bo wg. autora „książka jest dla wszystkich powyżej gimnazjum”.

Nieudana terapia

J.A. Kottler, J. Carlson

Światowej sławy terapeuci zwierzają się ze swych błędów, potknięć i porażek w pracy zawodowej. Analizują je i starają się nie usprawiedliwiać lecz wyciągnąć z nich praktyczne wnioski dla doskonalenia zawodowego. Momentami zaskakują szczerością twierdząc jednocześnie, że prowadzenie terapii to najcięższa zarobkowa praca umysłowa.
Książka może zainteresować nie tylko terapeutów, ale również pacjentów.

Duchowe życie zwierząt

P. Wohlleben

Mądra i piękna książka leśnika-ekologa. O miłości, przywiązaniu, lęku, ciekawości, trosce, przyjaźni, wstydzie, smutku i zaradności. Śledząc świat zwierząt dowiadujemy się o nas, istotach dwunożnych jak bardzo jesteśmy do zwierzaków podobni.

30 sekund

Sylwia Kubryńska

Jak opresyjne wychowanie dziewczynki wpływa na zachowania kobiety, czemu depresja tak często dotyka kobiet, jak uczyć się mówienia „nie”. Opowieść oparta na autentycznych relacjach kobiet.

Fitness mózgu

A. Fernandez, E. Goldberg, P. Michelin

Książka ta nie jest zbiorem ćwiczeń, które trenują głównie umiejętność ich rozwiązywania i mają małe przełożenie na życie codzienne. Znajdziecie w niej natomiast zbiór rad, jak zmienić swoje życie i codzienną aktywność z korzyścią dla tego jakże ważnego organu. Ponadto dowiecie się jak zbudowany jest mózg, co to jest neuroplstyczność, dlaczego odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne mają znaczenie oraz jak wplywa stres na nasz umysł. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoją sprawność umysłową na wiele lat.

Terapia jąkania u dzieci w młodszym wieku szkolnym

Podręcznik dla logopedów
Carl W. Dell Jr.

Książka ta zawiera czytelną teorię i zbiór wypróbowanych metod pracy z dziećmi jąkającymi się. Jej idea opiera się na przekonaniu, że kluczem do rozwiązywania problemu jąkania u dzieci jest wczesna interwencja, która pozwala zahamować niekorzystny bieg wydarzeń, prowadzący do pogłębienia się trudności. Jeżeli jednak dziecko zostało objęte terapią wystarczająco wcześnie, ma szansę całkowicie pozbyć się problemu.
Książka mówi także o obawach i wątpliwościach przeżywanych przez samych logopedów. Warto ją przeczytać.

Dopóki życie trwa

Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena lat 85
Hendrik Groen

Choć żyjemy w szybko starzejącym się społeczeństwie, unikamy tematów związanych ze starością. Wolimy zajmować się podtrzymywaniem urody i zdrowia. Warto więc zajrzeć do proponowanej lektury, lekkiej, gorzko-zabawnej i mądrej. Może inaczej spojrzymy na naszych dziadków lub rodziców.